Як довго тривають коліки у немовлят?

Одна з поширених проблем зі здоров'ям у малюків на першому році життя — коліки. Розпізнати їх допомагає гучний, невтішний плач, що виникає без видимої причини.

Що таке коліки?

Коліками прийнято називати напади болю в животі, які і викликають бурхливу реакцію немовляти.

Як проявляються коліки?

Зрозуміти, що дитину турбують саме кишкові кольки, дозволяють такі характерні ознаки:

 • Перед початком нападу немовля починає звиватися і кривитися, кректати, підтискати ніжки до живота і рухати ними.
 • Після типових рухів починається гучний, пронизливий плач. При цьому заспокоїти дитину перевіреними методами не виходить - вона не реагує на них.
 • Під час кольок може спостерігатися здуття і бурчання в животику.

Кольки виникають раптово — тільки що все було добре, і ось абсолютно несподівано спокійний до цього малюк починає кричати до знемоги. Дитина підтягує ніжки до живота, стискає кулачки, руки притискає до тулуба або, навпаки, розмахує ними в повітрі. Від сильного напруження і крику обличчя немовляти стає червоним.

Найчастіше кольки дають про себе знати в другій половині дня. У більшості випадків напади починаються вечорами, проте батькам варто бути готовими до того, що дитина може почати плакати в будь-який час доби. Нерідко коліки починають мучити немовлят приблизно через 20-30 хвилин після або навіть під час годування.

Чи небезпечні коліки для малюка?

На щастя, більш ніж в 95% випадків дитячі коліки не пов'язані з будь-якими серйозними порушеннями і захворюваннями. Звичайно, вони викликають проблеми з годуванням і порушують нормальний сон — як у дитини, так і у стурбованих батьків, проте погіршення загального стану і будь-яких серйозних наслідків для крихітки вони не несуть. Спеціального лікування немовлятам зазвичай не потрібно.

Коли потрібно насторожитися?

Якщо причина неспокійної поведінки немовляти - кишкові кольки, то в проміжку між нападами малюк поводиться як зазвичай: він спокійний, бадьорий і веселий. У малюка зберігається хороший апетит, він нормально розвивається і додає у вазі. У таких ситуаціях досить планового відвідування лікаря.

Однак є симптоми, коли огляд фахівця потрібен невідкладно. Батьки повинні відреагувати негайно, якщо:

 • дитина плаче, не заспокоюючись, дві години поспіль і довше;
 • малюк став загальмованим і перестав реагувати на дії дорослих;
 • у дитини під час нападу підвищилася температура тіла до 38 °C та вище;
 • немовля відмовляється від їжі;
 • виникли порушення дефекації і сечовипускання (запор, діарея, домішки крові в калі);
 • з'явилася блювота.

Як часто виникають коліки?

Кишкові кольки турбують не всіх малюків: така проблема зустрічається приблизно у шести або семи немовлят з десяти.

У середовищі фахівців існує таке поняття, як «правило трьох». Воно описує стандартні ознаки прояву кольок:

Кишкові кольки у немовлят зазвичай починаються на початку третього тижня після народження.

Напади кольок повторюються три і більше разів на тиждень і сумарно тривають близько трьох годин на день (у деяких дітей — півгодини, у інших можуть тривати і сумарно більше трьох годин).

Кольки немовлят в більшості випадків проявляються в перші три місяці життя (приблизно у половини малюків вони тривають близько трьох тижнів). Набагато рідше кишкові кольки турбують немовлят до чотирьох, максимум до п'яти місяців.

Які причини можуть викликати коліки?

До сих пір до кінця не встановлені чіткі причини дитячих кольок.

Педіатри визнають, що сказати точно, чому виникають коліки, складно: у кожного немовляти може бути своя причина. Найчастіше напади пояснюють:

 • Ще незрілою травною системою. Через недостатність ферментів і / або несформовану до кінця мікрофлору утворюється надлишок газів, які розтягують стінки кишечника і призводять до больових відчуттів.
 • Віковими особливостями розвитку нервової системи. Остання впливає на роботу кишечника, а у малюків в перші місяці життя регуляція нервової системи ще не встановилася і може спостерігатися її перезбудження. Через підвищений тонус посилюється моторика, що призводить до спазмів кишечника і появи больових відчуттів.
 • Заковтуванням немовлям великої кількості повітря під час годування (аерофагія). Це може відбуватися через помилки як при грудному вигодовуванні, так і при використанні пляшечки. Повітря, потрапляючи в кишечник, розтягує його стінки, через можуть виникати больові відчуття.
 • Індивідуальною непереносимістю лактози або білка коров'ячого молока. У разі непереносимості білка коров'ячого молока мова може йти про наявність у дитини харчової алергії, така проблема зустрічається приблизно в 10% випадків. У разі непереносимості лактози (молочного цукру) вона не розщеплюється до кінця, в кишечнику відбувається бродіння, підвищується газоутворення, і, як результат, виникає розпирання та больові відчуття.

Лактаза і лактоза: що це і чому про це потрібно знати всім мамам

У всіх видах молока, в тому числі в грудному жіночому, присутній молочний цукор, який називають лактозою. Це важливий вуглевод, необхідний для розвитку головного мозку і нервової системи.

Для того, щоб молочний цукор добре засвоївся в дитячому організмі, необхідний особливий фермент — лактаза. Але нерідко лактаза виробляється в недостатній кількості, а у деяких немовлят активність цього ферменту взагалі відсутня — таке порушення отримало назву лактазной недостатності.

При дефіциті лактази цукор грудного молока не розщеплюється повною мірою - він залишається в кишечнику і починає бродити. «Побічним продуктом» бродіння є гази, і чим більше бродіння — тим більше газоутворення. Кишкові кольки у малюків 1-4 місяців часто є наслідком транзиторної лактазної недостатності.

Що можна і потрібно робити?

Якщо, крім типових проявів кишкових кольок, іншої симптоматики немає, лікарі радять батькам не панікувати.

Щоб допомогти педіатру виключити будь-які захворювання і встановити причину нападів у немовляти, рекомендується завести щоденник, в якому потрібно фіксувати всі прояви:

 • коли і скільки триває плач;
 • як поводиться дитина;
 • що їла мама протягом дня;
 • які суміші використовуються для годування (іноді виявляється, що та чи інша суміш немовляті не підходить).

Після огляду лікар робить висновки про стан дитини і приймає рішення про подальші дії. У більшості випадків додаткові аналізи і дослідження немовляті не потрібні.

Як такого лікування і спеціального засобу від дитячих кольок немає. Щоб допомогти малюкові, педіатри рекомендують:

 • Забезпечити належне годування. Це стосується як правильного прикладання до грудей (щоб уникнути заковтування повітря), так і вибору відповідних сумішей (при штучному вигодовуванні).
 • Контролювати харчування мами. Іноді досить виключити з раціону деякі продукти (зокрема, молочні), щоб забути про кольки.

Полегшити стан немовляти і поліпшити відходження газів допомагають:

 • носіння після їжі на руках у вертикальному положенні;
 • легкий масаж живота (ніжні погладжування за годинниковою стрілкою);
 • тепло - можна покласти на животик теплу грілку або пелюшку;
 • спеціальні засоби, що зменшують газоутворення, і дитячі трав'яні чаї — їх повинен порекомендувати лікар (наприклад, чай з ромашкою).

Одне з ефективних і безпечних рішень — прийом добавок, що дозволяють компенсувати нестачу ферменту лактази і таким чином сприяють нормальному засвоєнню молока.
Відгуки
Контакти
Юридична адреса та адреса потужностей
Україна, 21027, м. Вінниця, вул.600-річчя, 25

Факс: +38 0432 523 390
Тел/факс: +38 0432 523 049, +38 0432 523 059

E-mail: office@sperco.ua
*Якщо причиною виникнення колік та здуття є недостатність ферменту лактаза

1. Мається на увазі, що компенсація дефіциту ферменту лактази забезпечує повноцінне розщеплення лактози до глюкози та галактози, сприяючи кращому засвоєнню глюкози.

2. Мається на увазі, що компенсація дефіциту ферменту лактази дозволяє не переходити на штучне безлактозне вигодовування.

 • Уніфікований клінічний протокол медичної допомоги дітям із функціональною диспепсією, Наказ МОЗ України №59 від 29.01.2013, - С. 10. Бережний В., Козачук В.
 • Нові можливості корекції порушень травлення у дітей із функціональними гастроінтестинальними розладами // Дитячий лікар. - 2013. - №4 - С. 19-20. Бельмер В., Мухина Г., Чубарова И. и соавт.
 • Непереносимость лактозы у детей и взрослых // Лечащий врач. - 2005. - №1
3. Маються на увазі переваги грудного вигодовування для росту і розвитку дитини. https://www.who.int/topics/breastfeeding/ru
Реклама дієтичної добавки.
Дієтична добавка «Лактазік Сперко» не є лікарським засобом.
Перед застосуванням рекомендовано проконсультуватися з лікарем та ознайомитись з інформаційною листівкою та загальними застереженнями.
Найменування та місцезнаходження виробника (прийняття претензій від споживачів): СУІП ТОВ «Сперко Україна», 21027, Україна, м. Вінниця, вул. 600-річчя, 25, тел/факс (0432) 52 30 49.
Звіт ДП «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л. І. Медведя МОЗ України» № 3/28-А-2954-20-69090Е від 29.09.2020 р.
©2021 СУІП ТОВ «Сперко Україна». Всі права захищені.