Немовля не спить і плаче: основні причини

Неспокійний сон та частий плач немовлят – поширена причина хвилювання батьків. Цілком справедливо вважається, що добрий сон свідчить про здоров'я малюка. Якщо немовля погано засинає, часто прокидається і плаче, це означає, що він подає певні сигнали, які важливо навчитися розпізнавати.

Скільки мають спати немовлята?

Спочатку батькам потрібно розібратися з рекомендованими нормами сну. Для кожного віку вони свої.

Найменші діти, немовлята до 3-4 місяців, можуть спати по 14-20 годин на добу. Вдень це кілька «сеансів» по 1,5-3 години за один раз. Вночі тривалість сну може становити до 6 годин поспіль, але якщо малюк прокидається і плаче, вимагаючи 2-3 нічні годування, це також вважається нормою.

У міру розвитку та дорослішання малюка тривалість сну поступово зменшується. Наприклад, у віці 1-2 років діти зазвичай сплять 11-14 годин на добу.

Швидкий та повільний сон у немовлят

Зверніть увагу на особливості сну немовлят - їх сон відрізняється від того, як сплять дорослі люди.

Розрізняють дві основні фази сну - повільний (глибокий) та швидкий (активний) сон.

Глибокий сон забезпечує повноцінний відпочинок та відновлення сил: у цій фазі тіло розслаблюється, мозок відпочиває.

Під час швидкого сну активність мозку перебуває практично такому ж рівні, як і під час неспання: ця фаза важлива закріплення отриманих протягом дня знань і навичок.

Повільна фаза (глибокий сон) у дорослих людей займає приблизно до 75% всього сну, а у новонароджених малюків, навпаки, до 70% сну - це швидка фаза, під час якої відбувається активний розвиток мозку. Тому батькам не варто хвилюватися, якщо у новонародженого уві сні частішає подих і серцебиття, малюк смикає ручками та ніжками. Це нормальна поведінка: з віком тривалість глибокої фази збільшуватиметься і сон дитини стане більш спокійним.

Основні причини, чому немовлята погано сплять і плачуть

З такою проблемою, як порушення сну у немовлят, стикаються багато сімей. Батькам потрібно бути готовими до безсонних ночей. Однак цілком реально розібратися з дратівливими факторами — тоді кількість спокійних ночей, коли і дитина, і мама з татом зможуть виспатися, можна значно збільшити.

Порушення сну, що супроводжуються плачем дитини, у перші місяці життя можуть бути пов'язані з різними причинами, включаючи:
 • фізіологічні потреби;
 • поведінкові фактори;
 • проблеми зі здоров'ям.

Поведінкові фактори, які можуть порушити сон

У цій категорії найпоширеніші причини:
 • нервове збудження, зазвичай пов'язане з великою кількістю нових вражень та емоцій;
 • неправильний графік сну;
 • відсутність достатнього фізичного контакту.
Щоб налагодити сон, забезпечте дитині відповідну обстановку (приберіть гучні звуки, зайве світло у темну пору доби) та почуття захищеності — для малюка важливо, щоб його брали на руки, обіймали та приділяли увагу.

Своєчасне годування та правильний мікроклімат у приміщенні

Серед поширених причин порушення сну у немовлят — звичайні фізіологічні потреби, такі як потреба у їжі та комфортних умовах.

Голодне маля зазвичай нагадує про себе призовним плачем, який поступово переходить у гучний крик. У перші три місяці немовлят слід годувати до 10-12 разів на добу.

Мокрий підгузок, незручна поза, подразнюючий одяг, низька або висока температура повітря в приміщенні — все це також може призвести до дитячого плачу і безсоння.

Застуди, дерматити та… коліки

Якщо немовля постійно плаче та погано засинає, причина може критися у проблемах зі здоров'ям. Виявити їх допоможе педіатр.

Застудні захворювання, отит, дерматит, стоматит – при всіх цих недугах батьки скаржаться на поганий сон та частий плач дитини. Але крім порушень сну, про наявність перелічених хвороб говорять і інші ознаки. Наприклад, при стоматиті та молочниці спостерігаються характерні висипання в ротовій порожнині, які можна виявити при огляді.

А що робити, якщо інших симптомів немає - дитина зазвичай весела, добре їсть і активно розвивається, але коли приходить час засинати, ні з того ні з сього починає невтішно плакати?

Причиною такої поведінки у віці 1-5 місяців дуже часто є кишкові коліки. Коліками називають напади больових відчуттів у животі, що виникають через скупчення газів у кишечнику. Розпізнати коліки дозволяють такі ознаки:
 • несподіваний сильний та невтішний плач;
 • здуття живота;
 • характерна поза - немовля притискає ніжки до тулуба, щільно стискає кулачки і несамовито кричить до почервоніння та поту.

Точних причин колік досі не встановили. Вважається, що вони можуть бути пов'язані з:
 • не до кінця сформованою системою травлення (ферментативна система та мікрофлора новонародженого ще незрілі, через що ускладнюється засвоєння їжі);
 • не до кінця сформованою нервовою системою, яка також впливає на роботу шлунково-кишкового тракту;
 • заковтуванням великої кількості повітря під час годування (ця проблема може спостерігатися і при грудному, і при штучному вигодовуванні);
 • раціоном мами;
 • невідповідним складом молочних сумішей;
 • алергічними реакціями у немовляти (зокрема, у новонароджених може спостерігатись алергія на білок коров'ячого молока).
Коліки зазвичай починаються через 20-30 хвилин після годування. Через коліки новонароджені можуть плакати сумарно до трьох і більше годин на добу.

Що робити при коліках, щоб угамувати плач і допомогти заснути малюку?

Спеціального лікування колік немає. Вони вважаються природним явищем, яке зазвичай самостійно проходить на 3-5 місяці життя дитини (якщо виключено будь-які внутрішні захворювання). Однак полегшити стан немовляти та усунути чи хоча б зменшити напади колік цілком реально.

У таких випадках рекомендується:
 • Проаналізувати раціон мами. Можливо, за рекомендацією педіатра на час годування доведеться відмовитись від деяких продуктів.
 • Спробувати замінити молочну суміш (після консультації з педіатром).
 • Робити малюку легкий масаж живота – акуратними круговими рухами за годинниковою стрілкою.
 • Покласти на животик теплу пелюшку або грілку.
 • Після годування взяти немовля на руки та утримувати у вертикальному положенні.
 • Застосування засобів, що містять лактазу – вони допоможуть у тому випадку, якщо коліки у дитини зумовлені недостатністю цього ферменту.
Щоб допомогти малюку і батькам, які намагаються його заспокоїти, розробляються спеціальні засоби, які покращують засвоєння молока і усувають здуття живота.

Добре зарекомендувала себе дієтична добавка, що містить фермент лактазу - «Дієтична добавка Лактазік Сперко». Краплі Лактазік Сперко дозволено приймати вже від народження, але батькам слід проконсультуватися з лікарем, щоб він підібрав оптимальну схему та дозу прийому.
Відгуки
Контакти
Юридична адреса та адреса потужностей
Україна, 21027, м. Вінниця, вул.600-річчя, 25

Факс: +38 0432 523 390
Тел/факс: +38 0432 523 049, +38 0432 523 059

E-mail: office@sperco.ua
*Якщо причиною виникнення колік та здуття є недостатність ферменту лактаза

1. Мається на увазі, що компенсація дефіциту ферменту лактази забезпечує повноцінне розщеплення лактози до глюкози та галактози, сприяючи кращому засвоєнню глюкози.

2. Мається на увазі, що компенсація дефіциту ферменту лактази дозволяє не переходити на штучне безлактозне вигодовування.

 • Уніфікований клінічний протокол медичної допомоги дітям із функціональною диспепсією, Наказ МОЗ України №59 від 29.01.2013, - С. 10. Бережний В., Козачук В.
 • Нові можливості корекції порушень травлення у дітей із функціональними гастроінтестинальними розладами // Дитячий лікар. - 2013. - №4 - С. 19-20. Бельмер В., Мухина Г., Чубарова И. и соавт.
 • Непереносимость лактозы у детей и взрослых // Лечащий врач. - 2005. - №1
3. Маються на увазі переваги грудного вигодовування для росту і розвитку дитини. https://www.who.int/topics/breastfeeding/ru
Реклама дієтичної добавки.
Дієтична добавка «Лактазік Сперко» не є лікарським засобом.
Перед застосуванням рекомендовано проконсультуватися з лікарем та ознайомитись з інформаційною листівкою та загальними застереженнями.
Найменування та місцезнаходження виробника (прийняття претензій від споживачів): СУІП ТОВ «Сперко Україна», 21027, Україна, м. Вінниця, вул. 600-річчя, 25, тел/факс (0432) 52 30 49.
Звіт ДП «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л. І. Медведя МОЗ України» № 3/28-А-2954-20-69090Е від 29.09.2020 р.
©2021 СУІП ТОВ «Сперко Україна». Всі права захищені.