Що таке метеоризм у дітей

"Поводиться неспокійно, плаче», «підтискає ніжки і не спить», "спав, прокинувся - почав кричати", - ці та багато інших фрази можна почути від мам грудних дітей на дитячих майданчиках і в поліклініках. Причиною висловленого занепокоєння батьків часто є дитячий метеоризм – явище, знайоме практично кожній родині, де росте новонароджений або немовля.

Дитячий метеоризм і причини його виникнення

Під дитячим метеоризмом розуміють надмірне скупчення газів в кишечнику і здуття живота, яке може супроводжуватися нападоподібним болем у животі. Симптомів у нього досить багато: занепокоєння, плач без причини, спроби немовляти підтискати ніжки до животика, відсутність або тривожність сну. Усі батьки намагаються допомогти своєму малюку: хтось біжить до лікаря, не розуміючи причини такої поведінки, хтось робить масаж животика, хтось дає препарати від метеоризму у дітей тощо.
Для того щоб зрозуміти, як правильно діяти в цій ситуації, і щоб допомога була дієвою, для початку треба розібратися в причинах виникнення цього явища у новонароджених і дітей грудного віку:

- перша, і, мабуть, основна причина - анатомо-фізіологічна незрілість, яка призводить до тимчасових порушень травлення. Новонароджений тільки вчиться жити поза утробою матері і його організм відповідно теж адаптується до цього. Як правило, якщо метеоризм обумовлений даним фактором, то все проходить до трьох-чотирьох місяців, коли травна система дозріває;

- неправильне прикладання до грудей при грудному вигодовуванні, або неправильне положення соски на пляшечці при штучному вигодовуванні - також досить часта причина виникнення здуття і надмірного газоутворення;

- надмірне харчування і заміна однієї дитячої суміші на іншу також може спровокувати метеоризм і біль в животі у грудничка. Батькам дітей, які знаходяться на штучному вигодовуванні, в обов'язковому порядку слід ознайомитися з рекомендованою виробником кількістю суміші для конкретного віку або ваги;

- деякі продукти, що вживаються матір'ю при грудному вигодовуванні, також можуть провокувати здуття живота у грудничка;

- занадто раннє введення прикорму. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, введення прикорму не слід починати раніше 6 місяців - тільки до цього віку організм крихітки повністю готовий до введення нових продуктів, крім грудного молока або суміші;

- невідповідні віку продукти в прикормі можуть спровокувати зайве газоутворення і здуття. Не слід вводити дітям до досягнення однорічного віку такі продукти, як: сіль, коров'яче і козяче молоко (в якості напою), компоти та інші напої, крім води. Мед також є забороненим продуктом для введення в прикорм раніше, ніж малюкові виповниться рік;

- лактазна недостатність. Одним із симптомів при лактазній недостатності є постійне здуття живота і метеоризм. При підозрі на наявність лактазної недостатності батькам слід звернутися за допомогою до педіатра.

Як допомогти дитині при метеоризмі

Як говорилося вище, в першу чергу потрібно зрозуміти причину виникнення цього явища у крихітки. Вона може бути одна, а може бути кілька в сукупності. Тільки після того, як лікар визначить, чому виникає метеоризм у дитини, можна говорити про надання їй необхідної допомоги.

Одним з традиційних дієвих способів допомоги при підвищеному газоутворенні є викладання на животик. Викладати малюка на живіт необхідно з найперших днів, це позитивно позначається не тільки на перистальтиці кишечника крихти, але і на зміцненні її м'язів і розвитку моторних навичок.

Також не варто забувати про користь масажу животика. Після масажу у малюка легше відходять гази, він відчуває явне полегшення. Техніку такого масажу живота можна дізнатися у педіатра або неонатолога в пологовому будинку.

Якщо батьки або лікар встановили, що ключова причина метеоризму криється в неправильному прикладанні до грудей, то потрібно звернутися до консультанта по грудному вигодовуванню або педіатра; при неможливості звернення можна подивитися навчальні відео в інтернеті.

Для того, щоб ефективно допомогти дитині при здутті і зайвому газоутворенні, можна використовувати дієтичну добавку «Лактазік Сперко». Вона дозволена дітям з самого народження, рекомендується при лактазній недостатності для компенсації дефіциту ферменту лактази, який допомагає перетравлювати лактозу, що міститься в материнському молоці або дитячій суміші, якщо дитина знаходиться на штучному вигодовуванні.
"Лактазік Сперко" можна додавати не тільки в зціджене молоко або дитячу суміш, виробник передбачив можливість прийому дієтичної добавки також мамою при грудному вигодовуванні.

"Лактазік Сперко" - дієтична добавка з ретельно підібраним складом, який включає в себе тільки фермент лактазу, очищену воду, калію хлорид і гліцерин. Скляний контейнер "Лактазік Сперко" оснащений пробкою-крапельницею, що значно полегшує підрахунок рекомендованої кількості крапель. Необхідно пам'ятати, що дана дієтична добавка застосовується після консультації з педіатром.

Якщо дитину мучать надмірне газоутворення, здуття живота, вона заходиться криком, а батьки випробували всі способи допомоги і нічого не допомагає - це привід для негайного звернення до медичного закладу, адже поява вираженого метеоризму також може бути одним із симптомів різних захворювань.

Погане самопочуття крихітки - основне переживання всіх мам. При цьому необхідно пам'ятати, що грудничку потрібна турботлива, думаюча, в будь-який момент готова прийти на допомогу мама. Головне - залишатися спокійною і не піддаватися паніці, адже дитина дуже тонко відчуває стан, в якому перебуває його найрідніша людина. Спокійна мама - спокійний малюк.
Відгуки
Контакти
Юридична адреса та адреса потужностей
Україна, 21027, м. Вінниця, вул.600-річчя, 25

Факс: +38 0432 523 390
Тел/факс: +38 0432 523 049, +38 0432 523 059

E-mail: office@sperco.ua
*Якщо причиною виникнення колік та здуття є недостатність ферменту лактаза

1. Мається на увазі, що компенсація дефіциту ферменту лактази забезпечує повноцінне розщеплення лактози до глюкози та галактози, сприяючи кращому засвоєнню глюкози.

2. Мається на увазі, що компенсація дефіциту ферменту лактази дозволяє не переходити на штучне безлактозне вигодовування.

  • Уніфікований клінічний протокол медичної допомоги дітям із функціональною диспепсією, Наказ МОЗ України №59 від 29.01.2013, - С. 10. Бережний В., Козачук В.
  • Нові можливості корекції порушень травлення у дітей із функціональними гастроінтестинальними розладами // Дитячий лікар. - 2013. - №4 - С. 19-20. Бельмер В., Мухина Г., Чубарова И. и соавт.
  • Непереносимость лактозы у детей и взрослых // Лечащий врач. - 2005. - №1
3. Маються на увазі переваги грудного вигодовування для росту і розвитку дитини. https://www.who.int/topics/breastfeeding/ru
Реклама дієтичної добавки.
Дієтична добавка «Лактазік Сперко» не є лікарським засобом.
Перед застосуванням рекомендовано проконсультуватися з лікарем та ознайомитись з інформаційною листівкою та загальними застереженнями.
Найменування та місцезнаходження виробника (прийняття претензій від споживачів): СУІП ТОВ «Сперко Україна», 21027, Україна, м. Вінниця, вул. 600-річчя, 25, тел/факс (0432) 52 30 49.
Звіт ДП «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л. І. Медведя МОЗ України» № 3/28-А-2954-20-69090Е від 29.09.2020 р.
©2021 СУІП ТОВ «Сперко Україна». Всі права захищені.